Jak pomóc osobie z depresją?

depresja

Depresja jest chorobą, na którą skarży się coraz większa liczba osób. Niestety, bardzo często ta przykra dolegliwość psychiczna jest bagatelizowana. Tymczasem objawy tej choroby mogą skutecznie utrudnić życie osoby, która na nią cierpi.

Jeżeli chcemy skutecznie pomóc osobie, która cierpi na zaburzenia depresyjne, musimy przede wszystkim okazać jej zrozumienie. Nie próbujmy na siłę przekonywać osoby cierpiącej na depresję, że jej problemy nie są ważne. Bagatelizowanie trudności osoby chorej to zdecydowanie najgorsze co możemy zrobić. Czasami najlepszym lekiem na depresję jest czyjaś obecność. Warto również pomagać osobie chorej w czynnościach dnia codziennego, które mogą sprawiać jej niebywałą trudność.

Dobrze jest namówić również osobę chorą na konsultację ze specjalistą. Można odwiedzić od razu lekarza psychiatrę, ale czasami wystarczająca będzie konsultacja u psychologa lub psychoterapeuty. Należy mieć na uwadze, że psychoterapia daje najlepsze i najtrwalsze rezultaty jeśli chodzi o leczenie depresji. W zaawansowanych przypadkach, nieodzowne staje się jednak zażywanie leków antydepresyjnych.

Osoba, która cierpi na depresję powinna odczuwać nasze wsparcie na każdym etapie leczenia. Na efekty terapii lekami będzie trzeba poczekać jakieś dwa lub trzy tygodnie i warto przygotować na to osobę, która cierpi na zaburzenia lękowe. Efekty psychoterapii mogą być widoczne już po kilku sesjach, ale na te trwałe należy poczekać kilka miesięcy. W przypadkach depresji nawracającej, konieczne może okazać się uczęszczanie na psychoterapię nawet przez kilka lat.