Nosisz aparat ortodontyczny lub dopiero przymierzasz się do jego założenia? Ta forma leczenia wymaga nie tylko specjalnego przygotowania, ale i specjalistycznej troski zarówno przed, w trakcie jak i po jego zakończeniu. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Fizjoterapia stomatologiczna w leczeniu ortodontycznym
Ta nadzwyczaj potrzebna dziedzina fizjoterapii pozwala uporać się z licznymi dolegliwościami układu stomatognatycznego. Są to m.in. bóle, trzaskanie i przeskakiwanie żuchwy, bruksizm, bóle głowy czy szumy uszne. Wykorzystuje w tym celu różne metody i techniki terapii manualnej ukierunkowane na eliminację problemu u źródła. To jednak wciąż niedostatecznie znany pacjentom obszar pracy z ciałem w kontekście leczenia ortodontycznego. A możliwości fizjoterapii stomatologicznej w tym zakresie potrafią zadecydować o skuteczności działania aparatu.
Aparat ortodontyczny – jak przygotować się do założenia?
Aparat ortodontyczny to narzędzie służące korekcji wad zgryzu. Aby jednak właściwie zrozumieć mechanizm oddziaływania na strukturę, należy mieć na uwadze, że same przyczyny wspomnianych wad niekoniecznie pochodzą z problematycznego obszaru. Stąd jedynie całościowe spojrzenie pozwala na usunięcie źródła dolegliwości.
Co trzeba zaznaczyć, wiele z wad ma również przyczyny napięciowe. Aparat oddziałuje na strukturę kostną i fizycznie prostuje zęby. Nie ma jednak właściwości rozluźniających mięśnie, stawy czy powięź. Zaś bez właściwego napięcia i zniesienia istniejących już w tym obszarze dysfunkcji, nie będzie mógł spełnić powierzonej mu funkcji.
Tylko mięśnie o normotonicznym napięciu pozwalają zębom przesuwać się zgodnie z celem aparatu ortodontycznego. To samo tyczy się również nakładek prostujących zęby.
Noszenie aparatu a fizjoterapia stomatologiczna
Fizjoterapeuta to obok stomatologa to najlepszy przyjaciel ortodonty, zwłaszcza gdy w grę wchodzi założenie aparatu na zęby.
Chociaż coraz więcej stomatologów i ortodontów bezpośrednio zaleca wizytę u fizjoterapeuty stomatologicznego pacjentom objętym leczeniem aparatowym, wciąż świadomość wagi terapii manualnej w tym zakresie jest znikoma. W przeciwieństwie do wagi i możliwości, jakie owa terapia przedstawia.
Rehabilitacja stomatologiczna jest w przypadku zakładania aparatu ortodontycznego niezbędna, m.in. dlatego, że
- jest kluczem do trwałej zmiany zainicjowanej leczeniem ortodontycznym dzięki zmianie wzorca napięciowego
- odpowiednie przygotowanie fizjoterpeutyczne pozwla na skuteczne zmiany zgodne z przeznaczeniem aparatu
- indywidualnie dobrana fizjoterapia może skrócić czas noszenia aparatu
- normuje napięcia, które po zakończonym leczeniu nie będą “spychać” zębów z powrotem
- eliminuje istniejące dysfunkcje
- znosi objawy wtórne, tj. ból głowy, twarzoczaszki, szyi, ramion czy stawu skroniowo-żuchwowego
- przywraca stan równowagi w organizmie
- pozwala zmaksymalizować efekty leczenia.
Zalecenia po zdjęciu aparatu ortodontycznego
Bardzo ważne, aby po zdjęciu aparatu dołożyć starań uniemożliwiających zębom powrót do stanu sprzed leczenia. Terapia manualna pozwala zaadresować przyczyny pierwotnych dysfunkcji, dzięki czemu przypieczętowuje uzyskany efekt. Fizjoterapia zapewnia poddanym długotrwałej ingerencji tkankom na odzyskanie komfortu i rozgoszczenie się w nowej sytuacji. Co więcej, jest niezastąpionym narzędziem profilaktycznym kompleksowo obejmującym Twój cały organizm.
Przygotowujesz się do założenia aparatu? Jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego? A może właśnie masz je za sobą?
Umów wizytę u doświadczonego fizjoterpeuty i pozwól sobie pomóc.