Kubeczek menstruacyjny – czy warto?

kobieta

Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup kubeczka menstruacyjnego. Uważa się go za ekologiczną alternatywę dla podpasek i tamponów. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia najlepszą ochronę podczas okresu. Kubeczek wykonany z silikonu medycznego lub lateksu, ma ergonomiczny kształt, jest elastyczny i praktycznie niewyczuwalny po aplikacji. Czy używanie kubeczków jest bezpieczne? Co zyskamy rezygnując z tradycyjnych produktów higienicznych?

Kubeczki menstruacyjne są bezpieczniejsze od tamponów. Służą one do zbierania krwi menstruacyjnej, a nie wchłaniania jej. Ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (rzadkiej infekcji bakteryjnej związanej ze stosowaniem tamponów) jest więc niemalże zerowe. Dodatkowo u osób stosujących kubeczki rzadziej występują podrażnienia oraz infekcje intymne.
Są one również przyjazne dla budżetu i środowiska. Kubeczek menstruacyjny jest wielorazowego użytku i może służyć nam nawet przez kilka lat. Jest to dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kupowanie podpasek i tamponów każdego miesiąca. Ponadto ograniczamy ilość produkowanych przez nas odpadów. Kubeczek doskonale sprawdzi się w wypadku obwitego krwawienia. Jest on w stanie pomieścić około dwa razy więcej krwi niż tampon. Należy go opróżniać co 8-12 godzin, co daje dużą swobodę i komfort.

Wiele osób uważa, że kubeczki menstruacyjne to nasza przyszłość. Są ekologiczne, wygodne i bezpieczne. Mogą również stanowić rozwiązanie problemu, jakim jest niewystarczający dostęp do tradycyjnych produktów higienicznych w wielu miejscach na świecie. Jeśli więc leży nam na sercu dobro planety i jednocześnie chcemy zadbać o domowy budżet i własny komfort, warto rozważyć zakup kubeczka menstruacyjnego.