Fizjoterapia (kinezyterapia) jest terapią ruchu: celem fizjoterapeuty jest przywrócenie elastyczności stawów, ochrona i zwiększenie amplitudy stawów, utrzymanie i wzmocnienie siły mięśni, złagodzenie bólu pochodzenia mechanicznego stawowego lub mięśniowego, zachowanie chodu. Fizjoterapeuta pełni również funkcję edukacyjną: uczy swoich pacjentów rozciągania i ćwiczeń, które mają na celu utrzymanie sprawności ciała i zachęcenie do ruchu.
Fizjoterapia: jakie są wskazania?
Każdy lekarz (zarówno ogólny, jak i specjalista: reumatolog, laryngolog, chirurg itd.) może przepisać sesje fizjoterapeutyczne. Konsultacja z fizjoterapeutą jest wskazana, gdy tylko pojawia się ból pochodzenia mechanicznego, dyskomfort w ruchu lub po operacji! Wśród wielu wskazań do stosowania fizjoterapii można wymienić m.in.:
a. przewlekły ból pleców: lumbago, ból szyi;
b. skręcenia: kolana, kostki;
c. poród traumatyczny: rehabilitacja matki i/lub opieka nad dzieckiem;
d. po operacjach: zapalenie wyrostka robaczkowego, mastektomia, aby wspomóc gojenie;
e. w czasie ciąży: przygotowanie do porodu, ulga w bólu;
f. choroby neurologiczne: paraplegia, hemiplegia, stwardnienie rozsiane;
g. geriatria: utrzymanie chodu, zachowanie amplitudy stawów i drobnych ruchów;
h. patologie dziecięce: np. kręcz szyi przy porodzie.
Fizjoterapeuci pracują z osobami starszymi (w szczególności w celu podtrzymania chodu), dziećmi i niemowlętami (na przykład po trudnym porodzie), kobietami w ciąży (w celu złagodzenia bólu i przygotowania do porodu), sportowcami.
Są fizjoterapeuci wyspecjalizowani w pomocy po nowotworach (na przykład rak piersi, ale nie tylko), wyspecjalizowani w geriatrii, wyspecjalizowani w pooperacyjnej, wyspecjalizowani w pediatrii, wyspecjalizowani w neurologii.